Czy można odstąpić od umowy pożyczki pozabankowej?

Znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę pożyczki niż ta, którą zawarłeś wcześniej i chciałbyś z tej pierwszej zrezygnować? Masz do tego prawo, jeśli od zawarcia umowy nie minęło więcej niż 14 dni.

Takie prawo gwarantuje pożyczkobiorcom ustawa o kredycie konsumenckim. Nawet jeśli klient firmy pozabankowej uzna już po zaciągnięciu pożyczki i uzyskaniu pieniędzy na swoje konto bankowe od pożyczkodawcy, że pożyczka nie jest mu potrzebna, może odstąpić od zawartej pisemnie lub w trybie online, umowy pożyczki. Jeśli takie działanie zostanie podjęte w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, wówczas klient nie poniesie żadnych konsekwencji swojego czynu. Nie będzie też musiał podawać pożyczkodawcy powód odstąpienia od umowy. Wystarczy, że dostarczy mu odpowiednie oświadczenie, którego wzór pożyczkobiorca powinien otrzymać w momencie zaciągania zobowiązania.
Zanim jednak podpiszesz nową umowę, dobrze sprawdź czy faktycznie jest ona dla Ciebie korzystna.
Odstąpienie od umowy polega na złożeniu pisemnego wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem.Firma, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie ma obowiązek dostarczyć nam wzór takiego wniosku w chwili, gdy podpisujemy umowę pożyczki. Musi się na nim znaleźć adres i nazwa pożyczkodawcy.
Dokument stwierdzający chęć odstąpienia od umowy najlepiej złożyć bezpośrednio w siedzibie kredytodawcy i uzyskać potwierdzenie tego faktu na kopii wniosku, by nie było żadnych sporów, czy dokument został złożony w terminie. Wątpliwości takie mogą się zdarzyć, gdyby nie można było precyzyjnie ustalić dnia wystosowania wniosku o odstąpienie od umowy (np. z powodu nieczytelnego stempla pocztowego na przesyłce).

Ile będziemy musieli oddać?
Jesteśmy zobowiązani do oddania kwoty pożyczki plus należne odsetki za czas miedzy otrzymaniem pożyczki a jej zwrotem. Na spłatę pożyczki konsument ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Teoretycznie, przez miesiąc pożyczkobiorca może dowolnie dysponować pieniędzmi pożyczkodawcy, ale musi liczyć się z koniecznością naliczenia odsetek od tej kwoty.
W przypadku pożyczki ratalnej, bowiem i takie są w ofertach firm pozabankowych, wypowiedzenie umowy jest trudniejsze. Konsument powinien przedstawić firmie pożyczkowej odpowiednie oświadczenie, a także zwrócić pobraną kwotę pożyczki i odsetki.

Pamiętajmy ze jako konsumenci mamy takie samo prawo zrezygnowania z umowy jak w każdym innym przypadku kiedy korzystamy z usług jednak w tym przypadku jesteśmy zobligowani do poniesienia kosztów za czas kiedy posiadaliśmy środki z pożyczki , również opłata za rozpatrzenie wniosku może być nam nie zwrócona. W myśl ustawy pożyczkobiorca nie ma możliwości pożyczania pieniędzy bez konsekwencji wyjątkiem stanowi jedynie zapis w umowie pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>